تفاوت شغل و کسب و کار

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

برخی از مواقع که ما به معانی برخی از کلمات آگاه نیستیم باعث می شود تا برداشت های اشتباه از کلمات داشته باشیم و یا اینکه کلمات را به جای یگدیگر به کار ببریم و در نتیجه به هدف مورد نظر خود نمی رسیم و دچار مشکل خواهیم شد.

یکی از این موارد برداشت های اشتباه از کسب و کار و شغل و استفاده از این دوکلمه به جا ی یکدیگر می باشد.

تعرف شاغل بودن

شاغل به کسی می گویند که یک حرفه (مهارت) و یا دانش و سرمایه دارد که متناسب با آن کار میکند و تازمانی که مشغول کار باشد درآمد دارد به عنوان مثال آرایشگری و پزشکی یه شغل هستند.

یک روز یک فرد شاغل:

فرد شاغل هر روز صبح به اجبار با آلارم گوشی بیدار می شود و بیشتر مواقع بدون صبحانه راهی محل کار می شود، و هرروز باید یه سری کارهای تکراری که توسط مدیر و یا مسئول بخش مشخص شده است در طول روز انجام دهد و تمام روز به ساعت خود نگاه می کند تا تایم کاری تمام شود و عصر با خستگی به خانه بر می گردد و به امید بازنشستگی و دریافت یک حقوق روزهای خود را سپری می کند.

پس یک شخص شاغل هر چه قدر هم که تلاش کنه نهایتا به سمت مدیر عاملی آن شرکت منسوب می شود و حقوق بالاتری دریافت خواهد کرد اما هرگز صاحب آن کسب و کار  نخواهد شد. سطح علمی فرد شاغل در یک جایی متوقف می شود.

در نتیجه:

شغل به اموری گفته می شود که به حضور فیزیکی شما نیاز است تا  درآمد داشته باشید.

تعریف کسب و کار:

صاحب کسب و کار به کسی می گویند که در صورت عدم حضورش کسب و کار همچنان فعال باشد و پرسنل با همان کیفیت و گاهی بهتر عمل کنند.

 

یک روز یک صاحب کسب و کار:

 صاحب کسب و کار هر زمانی از روز بخواهد می تواند به سراغ کسب و کار خود برود. حال مکان کسب و کار می تواند خانه ، شرکت بزرگ و یا کارخانه باشد. او هر روز صبح با یک ایده جدید در جهت ارتقای کسب و کار خود روزش را شروع می کند. با اشخاص جدید برای توسعه کسب و کار، جذب سرمایه ، توسعه منابع و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای افراد… آشنا می شود. فرد صاحب کسب وکار همیشه به خاطر پیشرفت خود و ساختن آینده بهتر انرژی لازم را دارد.

میشود.

در نتیجه:

کسب و کار یعنی ما بتوانیم یک سیستم را به گونه ای طراحی کنیم که در صورت نبود ما بتواند به اندازه زمانی که ما هستیم درآمد داشته باشد.

پس تفاوت عمده ای که صاحب کسب و کار با شاغل دارد در این است  که:

  • شخص برای خودش کار میکنه نه برای دیگران.
  • میزان درآمد این افراد با افزایش تلاششان افزایش پیدا خواهد کرد و همیشگی می باشد.
  • افرادی خلاق هستن و همیشه دنبال فرصت های تازه میگردند.
  • افرادی ریسک پذیرن هستن و ار تجربه ای تازه هراسی ندارند.
  • همیشه به دنبال کسب دانش و علم هستن.
  • این افراد همیشه به فکر خدمت به جامعه هستند.
  • افرادی ماندگار هستند.

بنابراین به تفاوت میان کسب وکار و شغل آگاه باشید و برای داشتن یه درآمد همیشگی  و آزادی  بهتر است ذهن خود را متمرکز کسب و کار شخصی خود نمایید.

فاطمه احمدزاده

فاطمه احمدزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

علی امینی

پشتیبان

AliAmini