نقش رنگ در طراحی وب سایت(قسمت اول)

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

یکی از مسائلی که در طراحی وب سایت باید به آن توجه کنیم روانشناسی و هماهنگی  رنگ ها است.انتخاب رنگ مناسب در زمان طراحی رابطه کاربری به ما کمک می کند تا بتوانیم حس مثبت را در کاربران به وجود آوریم در نتیجه باعث بهبود تجربه کاربری خواهد شد. پس بهتر است با مفاهیم اولیه رنگ ها آشنا باشیم و با توجه به آن تصمیم گیری کنیم .بنابراین در این مقاله  ابتدا با روانشناسی رنگ ها و سپس تکنیک های ترکیب رنگ ها آشنا می شویم و در پایان هم به یک سری نکاتی که باید در انتخاب رنگ دقت کنید اشاره می کنیم.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها  به این معنی ست که هر رنگ چه نوع احساسی را در فرد به وجود می آورد. با استفاده از این شناخت می توان بهترین استفاده را از رنگ ها  برا ی جذب کاربر و اینکه حس مثبت را در شخص به وجود آوریم داشته باشیم و به هدف خود که جلب اعتماد کاربر است برسیم. زیرا در دنیای وب  فروشنده و مشتری  یکدیگر را نمی بینند و باید از جادوی رنگ برای ایجاد این حس اعتماد  استفاده کرد.

استفاده درست در انتخاب رنگ می تواند باعث افزایش بازدید سایت شود پس به هیچ عنوان نباید تاثیر روانشناسی رنگ ها برای طراحی وب سایت را نادیده گرفت.در ادامه به بررسی برخی از رنگ ها و اینه چه احساسی در انسان به وجود می آوریم می پردازیم.

 

 

رنگ سفید همواره حس پاکی، شادی، صمیمیت ، انرژی و تمیزی را القا می کند.​

در جامعه امروزی پزشک ها ، پرستارها و دندانپزشک ها را با رنگ سفید می شناسند به همین دلیل  باعث شده در  وبسایت‌هایی که با موضوع سلامتی هستند از این رنگ استفاده شود. همچنین این رنگ برای وبسایت‌های علمی و مهندسی مناسب است.

از آنجایی که تأثیر رنگ سفید در کنار رنگ‌های دیگر متفاوت است، استفاده از آن در هر نوع وبسایتی می‌تواند مناسب باشد.

مشکی حس قدرت ،کمال، ثبات، استحکام و هوش را القا می کند. همچنین می‌تواند نماد مرگ، رمز و راز باشد.

رنگ مشکی برای  سایت های مد و فشن، بازاریابی، لوازم آرایشی و … مناسب است.البته استفاده زیاد از مشکی می‌تواند احساس شوم و استرس را در کاربر منتقل کند.

رنگ زرد حس شادی ، اشتیاق ، دوستی ، خوش بینی و اعتماد را القا می کند .همچنین حس ترس، فریب و ارزانی را منتقل می کند.

اگر می‌خواهید در طراحی سایتتان حس شادی همراه  با آرامش باشد را نشان دهید از ترکیب طیف رنگی زرد استفاده کنید. رنگ زرد برای جلب توجه به متن‌ها و دکمه‌هایی که با کلیک بر روی ‌آن‌ها عملیات خاصی انجام می‌‌شود بسیار مناسب است.

رنگ قرمز حس گرما، هیجان، اشتیاق، انرژی و عشق را القا می کند. همچنین می تواند نماد جنگ، خشونت، آتش، عصبانیت و خطر باشد.

در طراحی سایت زمانی که می خواهیم موضوعی مورد توجه کاربر قرار گیرد میتوانیم از نگ  قرمز استفاده کنیم. برای سایت های غذا، سرگرمی، ورزش و تبلیغات مناسب است.همچنین از رنگ قرمز می توان در سیات های خبری مخصوصا بخش حوادث استفاده کرد. اگر سایت با موضوع طراحی منزل و دکوراسیون و یا سایت مطب پزشک است ، اصلا از رنگ قرمز استفاده نکنید.

آبی حس صلاحیت، کیفیت، آرامش، اعتماد، پایداری، خرد، وفاداری، استحکام، بهره‌وری و امنیت را القا می کند.

آبی رنگی است که می تواند تاثیرات زیادی برروی اعتماد سازی کاربران بگذارد لذا توسط شرکت های یزرگ و بانک ها  و بیمه مورد استفاده قرار گیرد.رنگ آبی هم جز رنگ های مناسب برای وب سایت های مراکز درمانی ، کلاس های یوگا  می باشد .همچنین استفاده از آن می‌تواند باعث بی اشتهایی شود، پس هیچ‌وقت از آن برای وبسایت‌هایی با موضوع غذا استفاده نکنید..

رنگ سبز حس امید، رشد، سلامت، تعادل، اطمینان، سخاوت، باروری، موفقیت و صلح را القا می کند.

از این رنگ به منظور ایجاد آرامش در وبسایت‌هایی در زمینه طبیعت، علم، جهانگردی، منابع انسانی و … استفاده می شود. این رنگ برای سایت‌هایی با محوریت کالاهای لوکس، تکنولوژی مناسب نمی‌باشد

نارنجی یک رنگ فعال و پر جنب و جوش است که حس تفریح، شادی، هیجان و اشتیاق را القا می کند.

برای سایت‌های تجارت الکترونیک، خودرو، تکنولوژی، غذا، سرگرمی یا سایت هایی که بازی یا مسابقات ورزشی و بازی های رقابتی آنلاین برگزار می کنند و… مناسب است. سایت های ، از این رنگ می توانند در سایت خود بهره ببرند. هرچند که شدت نارنجی از قرمز کمتر است، اما با این حال استفاده زیاد از توصیه نمی شود.

نارنجی یک رنگ فعال و پر جنب و جوش است که حس تفریح، شادی، هیجان و اشتیاق را القا می کند.

برای سایت‌های تجارت الکترونیک، خودرو، تکنولوژی، غذا، سرگرمی یا سایت هایی که بازی یا مسابقات ورزشی و بازی های رقابتی آنلاین برگزار می کنند و… مناسب است. سایت های ، از این رنگ می توانند در سایت خود بهره ببرند. هرچند که شدت نارنجی از قرمز کمتر است، اما با این حال استفاده زیاد از توصیه نمی شود.

فاطمه احمدزاده

فاطمه احمدزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

علی امینی

پشتیبان

AliAmini